Skip to content

11 Helen AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$379,800
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block43.03
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,510
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,100
51%
Improvement Value:$284,700
49%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,682+1.9%
2024$13,431+5.6%
2023$12,718+1.6%
2022$12,514+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$379,800

To:

Sq Ft1,652DeedBook 12518, Page 7660

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 6164, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1927