Skip to content

6 Florence PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jan 24, 1992

Property Information

Block43.04
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF/1879/1927
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,969
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,500
48%
Improvement Value:$329,500
52%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,659+1.9%
2024$15,371+5.6%
2023$14,555+1.6%
2022$14,321+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,969DeedBook 5201, Page 239

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4976, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1927