Skip to content

331 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block43.04
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1631/1927
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,612
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,100
48%
Improvement Value:$315,800
52%
Total Assessment$607,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,811+1.9%
2024$13,553+5.7%
2023$12,821+1.7%
2022$12,611+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927