Skip to content

82 Lawrence AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 30, 2005

Property Information

Block43.05
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/2000/1926
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,892
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,600
48%
Improvement Value:$325,900
52%
Total Assessment$630,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,073+1.9%
2024$14,796+5.6%
2023$14,011+1.6%
2022$13,786+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,892DeedBook 6229, Page 947

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 5244, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1926