Skip to content

61 Luddington RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block43.06
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1926/1928
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,200
44%
Improvement Value:$380,700
56%
Total Assessment$679,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,780+1.9%
2024$15,491+5.6%
2023$14,669+1.6%
2022$14,433+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,292DeedBook 20240, Page 69450

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5563, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1928