Skip to content

363 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Date
Sep 14, 2004

Property Information

Block43.06
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1890/1928
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,236
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,100
42%
Improvement Value:$409,400
58%
Total Assessment$707,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,057+1.9%
2024$15,762+5.6%
2023$14,926+1.6%
2022$14,686+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5460, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1928