Skip to content

1 Devon DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block44.01
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,026
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
43%
Improvement Value:$405,900
57%
Total Assessment$714,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,157+1.9%
2024$16,842+5.6%
2023$15,949+1.6%
2022$15,692+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$461,500

From:

To:

Sq Ft2,026DeedBook 20180, Page 34490Recorded4/23/2018

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12160, Page 5263

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5382, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1953