Skip to content

39 Lowell AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block44.02
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF/1516/1927
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,092
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,600
53%
Improvement Value:$296,800
47%
Total Assessment$631,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,787+1.9%
2024$12,553+5.6%
2023$11,886+1.6%
2022$11,695+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,610DeedBook 20160, Page 37796

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 12199, Page 8454

Property Built

Built

Year Built: 1927