Skip to content

4 Mountain WayWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block44.02
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,012
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,800
64%
Improvement Value:$194,900
36%
Total Assessment$543,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885+1.6%
2022$10,710+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$459,000

To:

Sq Ft1,012DeedBook 20201, Page 22890

Property Sale

Sale
$216,601

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 12544, Page 4091Recorded3/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1930