Skip to content

1-A Devon DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block44.02
Lot23.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,711
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,300
49%
Improvement Value:$345,600
51%
Total Assessment$677,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885+1.6%
2022$10,710+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 12367, Page 8016

Property Built

Built

Year Built: 1953