Skip to content

150 Walker RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block44.02
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,114
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,500
51%
Improvement Value:$340,800
49%
Total Assessment$689,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,736+1.9%
2024$18,392+5.6%
2023$17,416+1.6%
2022$17,136+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft2,114DeedBook 6395, Page 440

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 6136, Page 337

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5067, Page 805

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4886, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1921