Skip to content

134 Walker RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1924

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block44.02
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,865
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,200
46%
Improvement Value:$338,100
54%
Total Assessment$623,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,614+1.9%
2024$14,346+5.6%
2023$13,584+1.6%
2022$13,366+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft1,865DeedBook 20240, Page 27897

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 12471, Page 7039Recorded12/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1924