Skip to content

18 Devon DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block44.03
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description1SF2G/1893/1953
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,856
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,900
44%
Improvement Value:$387,100
56%
Total Assessment$687,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,003+1.9%
2024$14,727+5.6%
2023$13,946+1.6%
2022$13,722+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 20160, Page 92990Recorded10/27/2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5416, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1953