Skip to content

79 Lowell AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block44.03
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,299
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,900
52%
Improvement Value:$292,300
48%
Total Assessment$605,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,265+1.9%
2024$13,022+5.6%
2023$12,331+1.6%
2022$12,132+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$356,000

To:

Sq Ft1,299DeedBook 12547, Page 5669

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12154, Page 7620

Property Built

Built

Year Built: 1951