Skip to content

2 Devon DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2001

Property Information

Block44.03
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,102
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,300
49%
Improvement Value:$337,500
51%
Total Assessment$657,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,975+1.9%
2024$16,663+5.6%
2023$15,779+1.6%
2022$15,525+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953