Skip to content

8 Devon DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2006

Property Information

Block44.03
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description1SF2G/2592/1953
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,266
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,400
42%
Improvement Value:$429,700
58%
Total Assessment$743,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,139+1.9%
2024$16,824+5.6%
2023$15,931+1.6%
2022$15,675+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5436, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1953