Skip to content

44 Undercliff Terrace SWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Nov 25, 2014

Property Information

Block45.02
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
DescriptionR
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,650
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,600
48%
Improvement Value:$402,100
52%
Total Assessment$768,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,565+1.9%
2024$17,243+5.6%
2023$16,328-5.5%
2022$17,277+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,652DeedBook 12529, Page 394

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 12215, Page 7345

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5516, Page 703

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5292, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1965