Skip to content

528 Melrose PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block45.03
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0002

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,251
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,900
32%
Improvement Value:$620,300
68%
Total Assessment$908,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,080+1.9%
2024$9,895+5.6%
2023$9,370+1.6%
2022$9,219+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft3,251DeedBook 20180, Page 38902

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5914, Page 106

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5686, Page 626

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5335, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1929