Skip to content

526 Wyoming AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block45.04
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,354
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,300
30%
Improvement Value:$635,600
70%
Total Assessment$902,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,350+1.9%
2024$26,848+5.6%
2023$25,423+1.6%
2022$25,014+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000

To:

Sq Ft3,354DeedBook 20230, Page 26846

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 5365, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1920