Skip to content

7 Sylvan PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block45.05
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,778
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,600
51%
Improvement Value:$304,000
49%
Total Assessment$620,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,413+1.9%
2024$16,111+5.6%
2023$15,256+1.6%
2022$15,011+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,778DeedBook 20170, Page 81090

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5520, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1955