Skip to content

7 Mountain WayWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block45.05
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,080
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,200
61%
Improvement Value:$189,100
39%
Total Assessment$489,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,780+1.9%
2024$11,564+5.6%
2023$10,950+1.6%
2022$10,774+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951