Skip to content

29 Devon DriveWest Orange, NJ 07052

Vacant Land

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block45.06
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$36,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$197+2.0%
2024$193+5.6%
2023$183+1.6%
2022$180+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

DeedBook 5633, Page 133

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5486, Page 73

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5295, Page 203