Skip to content

76 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Mar 20, 2021

Property Information

Block45.07
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,640
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,000
41%
Improvement Value:$493,300
59%
Total Assessment$836,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,888+1.9%
2024$23,450+5.6%
2023$22,205+1.6%
2022$21,848+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 20210, Page 39576

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 20190, Page 43547Recorded5/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1965