Skip to content

75 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1972

Last Sale Price
$446,403
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block45.07
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/2308/1972
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,324
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$365,500
56%
Improvement Value:$287,500
44%
Total Assessment$653,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,282+1.9%
2024$17,946+5.6%
2023$16,994+1.6%
2022$16,720+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$446,403

To:

Sq Ft2,324DeedBook 20240, Page 45135

Property Sale

Sale
$511,000
Sq Ft2,324DeedBook 20211, Page 31042Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5887, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1972