Skip to content

1 Mountain Way SouthWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 2, 2013

Property Information

Block45.07
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,639
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,400
43%
Improvement Value:$430,900
57%
Total Assessment$755,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,502+1.9%
2024$18,162+5.6%
2023$17,198+1.6%
2022$16,922+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,639DeedBook 12461, Page 9675

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5918, Page 403

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5611, Page 258

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 5089, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1954