Skip to content

67 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2024

Property Information

Block45.07
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,754
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$334,800
45%
Improvement Value:$403,500
55%
Total Assessment$738,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,078+1.9%
2024$20,691+5.6%
2023$19,593+1.6%
2022$19,278+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft2,730DeedBook 20201, Page 18738Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$581,900

From:

To:

Sq Ft2,730DeedBook 20170, Page 92532Recorded10/19/2017

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 12330, Page 497

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5345, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1965