Skip to content

66 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 5, 1987

Property Information

Block45.07
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0003

Building Details

Building Class17
Description1SF2G/2408/1964
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,486
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,100
52%
Improvement Value:$312,500
48%
Total Assessment$644,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,066+1.9%
2024$17,734+5.6%
2023$16,793+1.6%
2022$16,523+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,486DeedBook 4989, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1964