Skip to content

125 Walker RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2009

Property Information

Block46.02
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,762
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,900
45%
Improvement Value:$351,300
55%
Total Assessment$643,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,186+1.9%
2024$14,907+5.6%
2023$14,116+1.6%
2022$13,889+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 5733, Page 886

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5374, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1925