Skip to content

127 Walker RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1922

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block46.02
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,446
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,300
48%
Improvement Value:$313,400
52%
Total Assessment$602,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,844+1.9%
2024$14,571+6.1%
2023$13,733+1.6%
2022$13,512+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft1,446DeedBook 5899, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1922