Skip to content

38 Winding WayWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block46.02
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,008
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,300
45%
Improvement Value:$406,800
55%
Total Assessment$740,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,511+1.9%
2024$18,171+5.6%
2023$17,207+1.6%
2022$16,930+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,388DeedBook 12570, Page 7413

Property Sale

Sale
$565,700
DeedBook 6206, Page 39

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 5834, Page 247

Property Sale

Sale
$233,700
DeedBook 5594, Page 872

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4805, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1930