Skip to content

76 Winding WayWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 2, 2012

Property Information

Block46.02
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,443
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$330,300
49%
Improvement Value:$347,700
51%
Total Assessment$678,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,954+1.9%
2024$17,624+5.6%
2023$16,689+1.6%
2022$16,421+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,443DeedBook 12362, Page 3491

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 6240, Page 954

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5346, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1957