Skip to content

9 Lowell AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block46.02
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,944
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,000
45%
Improvement Value:$372,000
55%
Total Assessment$679,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,638+1.9%
2024$16,332+8.9%
2023$15,004+1.6%
2022$14,763+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 20211, Page 10007

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5949, Page 748

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5609, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1930