Skip to content

1-A Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 19, 2020

Property Information

Block46.02
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,531
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,800
45%
Improvement Value:$384,900
55%
Total Assessment$700,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,237+1.9%
2024$14,957+5.6%
2023$14,164+1.6%
2022$13,936+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,531DeedBook 20200, Page 39182

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12296, Page 2828

Property Sale

Sale
$185,250
DeedBook 5570, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1956