Skip to content

31-33 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block46.04
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,903
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,000
49%
Improvement Value:$419,800
51%
Total Assessment$822,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,464+1.9%
2024$18,125+5.6%
2023$17,163+1.6%
2022$16,888+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950