Skip to content

3 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 13, 2016

Property Information

Block46.04
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,018
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,900
44%
Improvement Value:$438,900
56%
Total Assessment$784,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+1.9%
2024$15,633+5.6%
2023$14,804+1.6%
2022$14,566+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962