Skip to content

1 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block46.04
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,748
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,900
53%
Improvement Value:$301,000
47%
Total Assessment$636,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,862+1.9%
2024$16,553+5.6%
2023$15,674+1.6%
2022$15,422+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957