Skip to content

100 Winding WayWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block46.04
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,390
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$390,500
57%
Improvement Value:$294,600
43%
Total Assessment$685,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,174+1.9%
2024$13,914+5.6%
2023$13,175+1.6%
2022$12,963+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 4818, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1952