Skip to content

8 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block46.05
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1SF1G/1214/1967
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,246
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
54%
Improvement Value:$248,200
46%
Total Assessment$538,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,731+1.9%
2024$12,497+5.6%
2023$11,834+1.6%
2022$11,644+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000

To:

Sq Ft1,246DeedBook 6270, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1967