Skip to content

12 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block46.05
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1.5SB1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
40%
Improvement Value:$435,100
60%
Total Assessment$725,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,593+1.9%
2024$15,307+5.6%
2023$14,494+1.6%
2022$14,261+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 20210, Page 23672

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5998, Page 103

Property Sale

Sale
$166,400
DeedBook 5549, Page 373

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5366, Page 437

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5102, Page 435

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4870, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1930