Skip to content

Burnett Terrace(Block 46.05 Lot 22)West Orange, NJ 07052

Vacant Land

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block46.05
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,108+1.9%
2024$2,069+5.6%
2023$1,959+1.6%
2022$1,928+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 20210, Page 23672

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5998, Page 103

Property Sale

Sale
$166,400
DeedBook 5549, Page 373

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5366, Page 437