Skip to content

18 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block46.05
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1704/1955
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,466
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
48%
Improvement Value:$308,400
52%
Total Assessment$598,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,771+1.9%
2024$13,518+5.6%
2023$12,801+1.6%
2022$12,595+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955