Skip to content

28 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block46.05
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description1.5SS1G/1710/30
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,100
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,500
42%
Improvement Value:$429,200
58%
Total Assessment$736,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,378+1.9%
2024$19,022+5.6%
2023$18,013+1.6%
2022$17,723+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 20230, Page 45349

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5215, Page 821

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4937, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1930