Skip to content

30 Burnett TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Feb 25, 1998

Property Information

Block46.05
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,768
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,400
40%
Improvement Value:$464,200
60%
Total Assessment$775,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,867+1.9%
2024$20,484+5.6%
2023$19,397+1.6%
2022$19,085+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft2,768DeedBook 5523, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1930