Skip to content

71 Winding WayWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block50.01
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1590/1931
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,760
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
48%
Improvement Value:$361,500
52%
Total Assessment$691,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,994+1.9%
2024$16,682+9.1%
2023$15,296+1.6%
2022$15,050+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$457,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 20180, Page 69553

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 6266, Page 185

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5411, Page 753

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5067, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1931