Skip to content

89 Winding WayWest Orange, NJ 07052

Built 1938

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Dec 7, 1999

Property Information

Block50.01
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/2446/1938
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,473
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,300
42%
Improvement Value:$467,300
58%
Total Assessment$800,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,689+1.9%
2024$20,309+5.6%
2023$19,232+1.6%
2022$18,922+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900

To:

Sq Ft2,473DeedBook 5663, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1938