Skip to content

2 Vosseler CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 4, 2000

Property Information

Block52.01
Lot50.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description1SF2G/1802/1959
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,260
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,800
47%
Improvement Value:$357,600
53%
Total Assessment$674,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,162+1.9%
2024$18,810+5.6%
2023$17,812+1.6%
2022$17,526+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,260DeedBook 5717, Page 280

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 4848, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1959