Skip to content

4 Vosseler CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Mar 31, 2003

Property Information

Block52.01
Lot50.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description1SF2G/2668/1950
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,525
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,200
46%
Improvement Value:$384,500
54%
Total Assessment$705,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,258+1.9%
2024$17,923+5.6%
2023$16,972+1.6%
2022$16,699+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

To:

Sq Ft2,525DeedBook 5984, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1950