Skip to content

3 Vosseler CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block52.01
Lot50.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,509
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,600
44%
Improvement Value:$401,200
56%
Total Assessment$721,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,015+1.9%
2024$21,611+5.6%
2023$20,464+1.6%
2022$20,135+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

To:

Sq Ft2,509DeedBook 20220, Page 49249

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 12345, Page 2303

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5404, Page 12

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5250, Page 779

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4902, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1957