Skip to content

29 Club Blvd.West Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$501,000
Last Sale Date
Jan 7, 2005

Property Information

Block52.02
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/2244/1951
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,131
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,700
45%
Improvement Value:$405,500
55%
Total Assessment$733,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,244+1.9%
2024$19,873+5.6%
2023$18,818+1.6%
2022$18,515+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$501,000

To:

Sq Ft2,131DeedBook 6152, Page 601

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 5821, Page 418

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 5577, Page 335

Property Sale

Sale
$264,500
DeedBook 5081, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1951