Skip to content

30 Belgrade TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Jun 13, 1983

Property Information

Block52.02
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G/
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,510
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,300
44%
Improvement Value:$396,500
56%
Total Assessment$710,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,425+1.9%
2024$18,082+5.7%
2023$17,109+1.7%
2022$16,830+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$107,500

To:

Sq Ft2,510DeedBook 4792, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1952